Biorę pierś z kurczaka, cukinię i smakowitą kiszonkę. Obiad dla całej rodziny robię w kilka chwil
Stir-fry to termin oznaczający smażenie na dużym ogniu, czyli technikę kulinarną pozwalającą na przygotowanie aromatycznych i zdrowych potraw. Wywodzi się ona z Azji, gdzie bardzo powszechne są właśnie takie szybkie dania. Jedną z ciekawszych propozycji jest danie z kurczakiem i kimchi – koreańską kiszoną kapustą. To połączenie odkryłam za sprawą znajomej, która w pewnym momencie robiła kimchi ze wszystkiego i co chwila podrzucała mi słoik tej zdrowej kapusty. Teraz często do niego wracam, bo nawet dzieci się zajadają.
Jakie są zalety stir-fry z kurczakiem i kimchi?
Oprócz wspomnianej już prostoty przygotowania, azjatyckie danie ma szereg zalet powiązanych ze zdrowiem. Spożywanie kimchi to świetny sposób na dostarczenie sobie probiotyków, witaminy C oraz witamin z grupy B. Kurczak natomiast obfituje w białko. Wrzucając jeszcze dodatkowe warzywa – a zwykle tak robię – podbijam jeszcze zawartość błonnika w potrawie, który też korzystnie wpływa na układ pokarmowy.
Poza tym nie sposób pominąć kwestię wyjątkowego smaku stir-fry z kurczakiem i kimchi. Początkowo obawiałam się, że rodzinie nie przypadnie on do gustu, ale wystarczyło wybrać łagodną wersję koreańskiej kiszonki, by przekonać się, że nie miałam podstaw do niepokoju.
Jak zrobić pyszne azjatyckie danie?
Stir-fry z kurczakiem i kimchi jest złożone pod względem smaku, ale przygotowanie go to przysłowiowa bułka z masłem. Wystarczy pokroić mięso i podsmażyć je wraz z pokrojoną kiszonką i dodatkami. Potem już tylko musisz zalać potrawę prostym sosem, wymieszać i lekko płyn zredukować. Jeśli masz pod ręką gotową kiszonkę, zajmuje to dosłownie kilkanaście minut. Polecam spróbować.
Przepis: Stir fry z kurczakiem, kimchi i cukinią
Pyszne azjatyckie danie, którym zachwycisz rodzinę.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Koreańska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 607 w każdej porcji
Składniki
- 400 g filetu z kurczaka
- 250 g łagodnego kimchi
- 1 średnia cukinia
- 1 duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżki sosu sojowego
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- pieprz
- sól
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówKurczaka oczyść, pokrój w niezbyt dużą kostkę. Cebulę oraz czosnek obierz z łupin, posiekaj osobno. Cukinie opłucz, pokrój w niezbyt grube półtalarki. Kimchi oddziel od zalewy, zgrubnie przesiekaj.
- Smażenie azjatyckiego daniaNa patelni rozgrzej olej rzepakowy. Zrumień na nim kurczaka, a następnie przenieś go na chwile do miski. Zeszklij cebulę, a gdy zmięknie, krótko przesmaż też czosnek. Dodaj kimchi. Chwilę smaż na dość mocnym ogniu, a następnie ponownie wrzuć mięso. Zalej całość sosem sojowym i przyrządzaj, aż kurczak stanie się miękki. Dopraw pieprzem i ewentualnie solą.
Jak podać stir-fry z kurczakiem i kimchi?
Do azjatyckiego dania idealnie pasuje biały ryż ugotowany na sypko. Czasami zamieniam go na zdrowsze warianty, czyli ryż brązowy lub czerwony. Oba obfitują w dodatkowe substancje odżywcze, których obecność związana jest z mniejszym stopniem przetworzenia ziaren. To sprawia, jednak, że gotuje się je dłużej. Konieczne więcej staje się wcześniejsze zaplanowanie przygotowania dodatku.
Inne warianty stir-fry z kurczakiem i kimchi
Azjatyckie danie w mojej wersji to tylko jena z wielu smakowitych odsłon. Taki stir-fry z kurczakiem możesz dowolnie modyfikować, np. zamieniając cukinię na inne, sezonowe warzywa. Dobrze sprawdzi się m.in. marchewka czy papryka. Jeśli masz ochotę, by na twoim talerzu zagościło nieco więcej egzotyki, kup pak-choi. To zdrowa chińska kapusta o lekko słodkim smaku, która przyjemnie zbalansuje wyraziste i kwaskowe kimchi. Podobnie zresztą jak pozostałe wymienione przeze mnie warzywa.
Do azjatyckiego dania możesz też dodać ziarna sezamu, które — zwłaszcza po podprażeniu — nadadzą mu pięknego aromatu. Dobrym dodatkiem będzie też imbir, który zaostrzy stir-fry z kurczakiem i kimchi i wzmocni jego walory prozdrowotne. Starsze dzieci zapewne zjedzą z przyjemnością taką nieco bardziej wyrazistą potrawę. Podobnie będzie z dodawaniem do dania azjatyckiego chili w płatkach, proszku lub talarkach. Dozuj je tylko ostrożnie, by nie przesadzić.